مرکز آموزش بين کارگاهي شرکت ريخته‎گري تراکتورسازي ايران

 

اين واحد همزمان با تفکيک از شرکت تراکتورسازي ايران  فعاليت خود را از سال 66 آغاز نموده و انواع دوره‎هاي فني و تخصصي، اداري و مالي، عمومي و کامپيوتر را برگزار نموده است. لازم به توضيح است دوره‎ها بنا به نياز قسمت‎هاي مختلف شرکت در سالهاي مختلف برگزار شده و براي سال آتي پيش‎بيني و  برنامه‎ريزي ميشوند. در راستاي توسعه فعاليت واحد آموزش اين واحد در سال 1387 موفق  به اخذ مجوز تاسيس مرکز آموزش بين کارگاهي  از سازمان فني حرفه‎اي کشور گرديده است.

اين  واحد شامل امکانات زير مي‎باشد:

1-  کلاس هاي A وB با  ظرفيت 25 نفر  شامل وسايل کمک آموزشي مانند ويدئو پرژکتور، وايت برد، انواع قطعات نمونه چدني و تهويه. 

2- کلاس C (سايت کامپيوتر) : شامل 10 دستگاه  کامپيوتر  و لوازم جانبي که متصل به اينترنت مي‎باشد 

3- سالن سمينار جهت برگزاري  کلاسهاي  بيش از 30 نفر‎‎، داراي امکانات ويدئو پرژکتور، برد  هوشمند، کولر، کامپيوتر، لپ تاپ و وايت‎برد  بوده و اکثر دروس و سمينارهاي  ارائه شده در اين کلاس به کمک نرم افزار PowerPoint  ارائه مي‎شوند.

در صورت لزوم  با هماهنگي آزمايشگاه‎ها و کارگاهها کلاس عملي براي دروس تخصصي برگزار خواهد شد0

 

آزمايشگاهها شامل:

1-اطاق X-Ray تشخيص تست ترك و عيوب  داخلي قطعات

2- آزمايشگاه اندازه‎گيري دقيق (کاليبراسيون)

3- آزمايشگاه شيمي

4- آزمايشگاه متالوگرافي

5- آزمايشگاه کوانتومتري

6- آزمايشگاه ماسه مرکزي

7- آزمايشگاه ماسه (کارگاه)

8- آزمايشگاه مکانيکي

 

دروسي که دراين مرکز ارائه و تدريس ميشوند

 

دوره‎هاي فني و تخصصي شامل:

 

1-1- تخصصي ذوب و متالورژي چدنها

 

اهداف: آشنايي با متالورژي  انواع چدنها.

سرفصلها:

تجزيه و تحليل دياگرامهاي آهن– کربن، آشنايي با نقش جوانه زا و متالورژي چدنها و قطعات چدني، آشنايي با فرآيند تهيه ذوب، آشنايي با انواع آهن قراضه، آشنايي با استاندارد چدنها، آشنايي با نقش سرباره‎ها و علت بوجود آمدن سربا‎ره‎ها و انواع سرباره‎ها در عمر مفيد کوره‎ها و نگهدارنده‎ها، آشنايي با گوگردزدايي در چدنهاي داکتيل.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان مرتبط با صنعت خودرو.

 

1-2- تخصصي شات‎بلست

 

اهداف: آشنايي با نحوه شات‎بلست قطعات در خطوط توليدي.

سر فصل ها:

آشنائي با خواص انواع چدنها و نحوه پخش گرافيت آنها، چدنهاي آلياژي و کاربرد آنها، آشنائي با سيستم راهگاهي انواع چدنها و نحوه تشخيص و اهميت تفکيک آنها هم از جهت صرفه‎جويي اقتصادي، شناسائي کاربرد ابزارهاي شکستن سيستم راهگاهي، شناسايي انواع ماشين‎هاي ساچمه‎زني و نحوه عملکرد آنها، آشنائي با ساچمه زني قطعات مختلف و نقش زمان و نحوه پخش ساچمه در کيفيت قطعات، آشنائي با عيوب ناشي از عمليات غير اصولي، ساچمه‎زني و تاثير عدم دقت در زمان  و چيدمان و ... قطعات در کيفيت قطعات شات‎شده آشنائي با عملکرد ماشين‎هاي ساچمه زني شاخه‎اي (حمل با شاخک‎ها).

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان مرتبط با صنعت خودرو .

 

1-3- اصول تکنولوژي ريخته‎گري

 

اهداف: آشنايي با ساختارهاي چدن و انواع زمينه‎هاي آن.

سر فصل‎ها:

مقدمه‎اي بر صنعت ريخته‎گري، کاربرد آلياژها بخصوص آلياژهاي چدن در صنعت ريخته‎گري، مزاياي چدنها نسبت به ساير آلياژها، آشنائي با متالوگرافي و روشهاي نمونه برداري، آشنائي با عوامل موثر در انجماد و جوانه‎زني و نکاتي که بايستي در حين جوانه زني رعايت گردد، آشنائي با انواع چدنهاي سفيد، خواص آنها، طرز تهيه و کاربرد آنها و استاندارد‎هاي مربوطه، آشنائي با  پديده انجماد، توانائي شناخت خواص مواد، توانايي شناخت حالات سه گانه مواد، آشنائي با دياگرامهاي مربوط به ذوب و انجماد، توانائي شناخت تعادل آلياژها. 

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان مرتبط با صنعت خودرو.

 

1-4- شناخت چدن

 

اهداف: آشنايي با خواص چدن .

سرفصل ها:

شناخت انواع چدنها و نوع آنها، بررسي ساختاري چدن، بررسي زمينه‎ها و فازهاي چدن، بررسي گرافيت‎هاي آن و...

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان مرتبط با صنعت خودرو. 

1-5- تخصصي خطوط قالبگيري

 

اهداف: آشنايي با طريقه کارکرد خطوط قالبگيري و فرآيند توليد .

سرفصل‎ها:

مقدمه‎اي بر ريخته‎گري، توانايي شناخت ماسه قالبگيري، آشنايي با انواع مدلهاي ساده و ماهيچه‎دار، توانايي شناخت سيستم‎هاي راهگاهي، آشنايي با عيوبي که در اثر عدم دقت در طرح سيستم هاي راهگاهي در قطعه بوجود مي آيد و...

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان مرتبط با صنعت خودرو .

 

1-6- استانداردهاي ريخته‎گري

 

اهداف: بررسي آناليز‎هاي چدنها بر اساس استانداردهاي بين المللي. 

سرفصل ها:

آناليز چدنها براساس استاندارد هاي DIN  آلمان و ...

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان مرتبط با صنعت خودرو .

1-7- اصول مدلسازي

 

اهداف: آشنايي با اصول اوليه مدلسازي و ساخت انواع مدل و قالب ماهيچه. 

سرفصل ها: 

طريقه ساخت مدل، طريقه کار با ماشين هاي مدلسازي از قبيل تراش و فرز، انواع مدل‎ها شامل فلزي، آرالديد، چوبي و...، آشنايي با تلرانسهاي هندسي و انطباقات، آشنايي با انواع نرم افزارهاي مدلسازي.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان کارگاههاي مدلسازي. 

 

1-8- جوشکاري گاز

 

اهداف: آشنايي با جوشکاري  گاز.

سرفصل ها:  

مقدمات جوشکاري،  طريقه صحيح جوشکاري گاز، موارد استفاده از جوشکاري گاز و ...

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان کارگاههاي صنعتي.

1-9-تخصصي نسوز‎کاري

اهداف: آشنايي با نحوه نسوزکاري درکوره‎ها و هلدرها و پاتيلها.  

سر فصل ها:

توانائي آجرچيني کوره‎ها، هلدرها، ماشين‎هاي ذوب‎ريزي و پاتيل ها، آشنائي با نقشه‎خواني، آجرچيني و اجراي آن مطابق نقشه، توانائي سيمانکاري کوره‎ها و نگهدارنده‎ها و ماشين‎هاي ذوب‎‎ريزي و پاتيل ها، آشنائي با شابلون‎گذاري و تنظيمات آن مطابق نقشه جهت نوکوبي هلدرها و ماشين‎هاي ذوبريزي، توانائي شناخت انواع خاکهاي نسوز و استفاده آن در کوره‎ها- هلدرها و ماشين‎هاي ذوبريزي، آشنائي با دانه‎بندي خاکها و نقش دانه‎بندي در کيفيت  خاک نسوز، تاثير ميزان رطوبت ملات‎ها در عمر مفيد آجرها، آشنائي با دياگرامها،  زينتر و کاربرد آن در نسوزکوبي0            

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان مرتبط کارگاه‎هاي  ذوب و ذوبريزي .

 

1-10 هيدروليک 1 

 

اهداف: آشنايي با مفاهيم و اصول هيدروليک.

سرفصلها: 

شامل توانايي عيب‎يابي ساده مدارهاي هيدروليکي‎، توانايي نصب‎، سوار کردن تجهيزات هيدروليکي، توانايي به کارگيري مسيرهاي کنترل‎، توانايي بکار بستن پمپها و موتورها، سرويس، نگهداري و تعميرات سيستمهاي هيدروليک، مونتاژ و دمونتاژ سيستمهاي هيدروليکي کارگاهها.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان واحدهاي کارگاههاي توليدي.  

1-11هيدروليک 2

اهداف: آشنايي با انواع سيلندرها، عناصر کنترل و علائم استاندارد در هيدروليک،آشنايي با قوانين عبور جريان و تشخيص نوع جريان، توانايي محاسبه  افت فشار در لوله ها، توانايي کاربرد عناصر کنترل در مدارهاي مختلف هيدروليک.

سر فصل‎ها:

مقدمه‎اي بر هيدروليک مقدماتي (کاربرد هيدروليک، سيلندرها، عناصر کنترل، علائم استاندارد و...)، آشنائي با اصول و قوانين فيزيکي سيالات، اصول هيدرواستاتيک و فشار هيدروستاتيک، آشنائي با افت فشار در شبکه، محاسبه افت فشار در لوله ها، معادله حرکت برنولي، شناسائي پمپ‎ها و قدرت هيدروليکي پمپ، طراحي مدار، مونتاژ نمودن مدارهاي طراحي شده روي تابلوي مونتاژ مطابق نقشه‎ها.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحد هاي صنعتي و توليدي.

1-12-تخصصي توليد ماهيچه

 

اهداف:آشنايي با فرآيند توليد ماهيچه درکارگاه‎هاي ماهيچه‎سازي در صنعت ريخته‎گري.

سر فصل‎ها:

توانائي شناخت انواع جعبه ماهيچه‎ها، آشنائي با اجزاء تشکيل‎دهنده جعبه ماهيچه و انواع سايدها (لنگه هاي) آنها، شناسائي انواع ونت‎ها، اجکت‎ها، ماندرل‎ها، بلوهد‎ها، بلوبوش‎ها و نقش هر يک از آنها بر کيفيت توليد ماهيچه، توانائي کار با ماشين هاي ماهيچه‎سازي، آشنائي با انواع ماشين‎هاي هات باکس و نحوه عملکرد آنها، آشنائي با تنظيم و عملکرد صحيح ماشين‎هاي ماهيچه‎گيري(تنظيم زمان‎هاي شوت ماسه، شوت گاز، شستشو و ...)در توليد ماهيچه به روش اتوماتيک، آشنائي با عوامل ناشي از عيوب مکانيکي ماشين که منجر به افزايش زمان سيکل توليد و کاهش راندمان ميشود. 

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  کارگاههاي ماهيچه سازي. 

 

1-13- سيستم راهگاهي 1

اهداف: بررسي سيستم راهگاهي در خطوط  قالبگيري. 

سر فصل ها:

انواع چدنها، شرحي در مورد خواص مکانيکي چدنها به خصوص شرح سختي قطعه و استحکام کششي قطعه و رابطه آن با ساختار قطعات، شناخت اصول اوليه در سيستمهاي راهگاهي فشاري، غيرفشاري، پله اي و...، رابطه ارتفاع درجه با ارتفاع قطعه، فاصله قطعه از لبه درجه،  نحوه محاسبه وزن کل قالب، نحوه انتخاب سطح جدايش، شرح دياگرام‎هاي مورد استفاده در طراحي انواع سيستم‎هاي راهگاهي، شرح نکاتي که قبل از طراحي سيستم هاي راهگاهي بايد در نظر گرفت، شرح اصول اوليه لي‎اوت قطعات مختلف در انواع روشهاي قالب‎گيري.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحدهاي توليدي مرتبط با صنعت ريخته‎گري. 

 

1-14-سيستم راهگاهي2

 

اهداف:بررسي سيستم راهگاهي  به صورت پيشرفته. 

سر فصل ها:

مقدمه‎اي بر اول طراحي سيستم راهگاهي 1، شرحي در مورد لي‎اوت هاي موجود در خطوط و طبقه بندي آن از لحاظ داکتيل وخاکستري، شرحي در مورد محاسبه وزن مذاب قالب‎، زمان ذوبر‎يزي در قطعات ساده‎، پيچيده و نيز در چدنهاي داکتيل، خاکستري و سفيد، شرحي در مورد فيلترها و انواع فيلترها، تله‎هاي چرخشي، آشنائي با نحوه فيلترگذاري و نحوه استفاده از تله‎هاي چرخشي لي‎اوت قطعات، شرحي مختصر در مورد روش توليد با لاست فوم، محاسبه سيستم هاي راهگاهي خوشه‎اي و طرز محاسبه و طراحي تعداد متعدد در يک خوشه،‎ اصول طراحي و استفاده از انواع اگزوترميک ها و اسليو‎ها.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحد هاي توليدي ريخته‎گري .

 

1-15-شناسايي عيوب قطعات توليدي 

اهداف: شناسايي عيوب قطعات ريخته‎گري، شناخت کليه عيوب قطعات ريخته‎گري  توانايي مشخص کردن علل بوجود آوردن عيوب، توانايي مشخص کردن نحوه از بين بردن عيوب،  مشکلات ايجاد شده براي مشتري ناشي از هرعيب.

سر فصل ها:

انواع ريخته‎گري، شرحي در مورد روشهاي توليد در ماسه‎تر (ماشيني و دستي)، انواع ماشين‎هاي قالبگيري، انواع روشهاي قالبگيري، انواع روشهاي قالبگيري دستي و حدود تلرانسهاي مجاز، آشنائي با عيوبي که در اثر عدم دقت در تهيه ذوب، ذوب‎ريزي‎، عدم کنترل درجه حرارت و زمان بندي ذوبريزي به وجود مي آيد، عيوب داخلي و نحوه تشخيص عيوب، بررسي علل شکل گرفتن عيوب، راههاي جلوگيري از بروز عيوب در توليدات بعدي، عيوب ابعادي، شناخت عيوب متالورژي، نقش چسب‎هاي ريخته‎گري در کيفيت قالب و ماهيچه و ارتباط آنها با عيوب قطعات.

دوره عملي و مشاهده حضوري قطعات اسکرپ، خطرات گازي، انقباضي يک سرباره (تعريف علل بروز و راههاي جلوگيري)، دوره عملي و مشاهده حضوري قطعات اسکرپ قطعات، ترک، ماسه‎سوزي طبله (تعريف علل بروز و نحوه پيشگيري)، دوره عملي و مشاهده حضوري قطعات اسکرپ نيامد، نفوذ ذوب و بيرون زدن ذوب (علل بروز، نحوه پيشگيري)، دوره عملي و مشاهده حضوري قطعات اسکرپ، اسکرپهاي متداول در قطعات خاکستري و داکتيل از لحاظ ريزساختاري‎، دوره عملي مربوط به عيوب.              

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحدهاي توليدي مرتبط با صنعت خودرو. 

1-16-رنگ و مونتاژ ماهيچه

 

اهداف:بررسي طريقه رنگ‎کردن ماهيچه‎ها در صنعت ريخته‎گري.

سر فصل‎ها:

توانائي شناخت انواع ماهيچه‎ها، آشنائي با انواع ماهيچه‎ها از نظر تکيه‎گاه، آشنائي با ابزارهاي سنجش غلظت رنگ يا غلظت‎سنج (ويسکوزيته، بومه و طرز کار آنها و علت کنترل مداوم غلظت رنگ در حين رنگ‎کاري)، آشنائي با تميز کردن رنگ تکيه‎گاه‎ها و محلهائي که نياز به رنگ ندارند(بعد از رنگ) و تاثير آن بر کيفيت قطعه توليدي، توانائي شناخت انواع کوره‎هاي خشک‎کن ماهيچه‎ها، رعايت درجه حرارت و زمان نگهداري ماهيچه در کوره‎هاي خشک‎کن و تاثير آن در کيفيت ماهيچه‎ها، آشنائي با تاثير رنگ‎کاري ماهيچه‎ها بر کيفيت قطعه توليدي.                               

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحدهاي توليدي مرتبط با صنعت خودرو .

1-17- برنامه ريزي نگهداري و تعميرات (PM)

 

اهداف: آشنايي با مفاهيم سيستم و انطباق آن با مزاياي PM،  مفاهيم اوليهPM ،  طراحي يک سيستم ساده نت، آشنايي با ورودي‎ها و خروجي‎هاي يک سيستم PM.

سرفصل ها:

کليات، مقدمه، ضرورت ايجاد و بهبود سيستم نگهداري و تعميرات، برنامه‎ريزي نگهداري و تعميرات، اصطلاحات معمول در نگهداري و تعميرات، برنامه زمانبندي نگهداري و تعميرات و نيروي انساني،  راهنماي فعاليت‎هاي نگهداري و تعميرات، کنترل کيفيت فعاليت‎هاي نگهداري و تعميرات، بررسي ماشين‎آلات (بررسي مالي، بررسي فني و هزينه‎يابي)

ارتقا دانش فني تعميرات پيشگيرانه براي جلوگيري از خرابي و بالا بردن راندمان اجراي روشهاي نگهداري و تعميرات  پيشگيرانه مطابق برنامه‎هاي تنظيم شده.

کنترل و بازرسي ماشين ‎آلات در جهت پيشگيري از خرابي و فرسودگي زودرس، بالا بردن سطح مهارتهاي عملياتي با استاندارد کردن روشهاي بازرسي، افزايش انگيزه‎هاي کاري و ايجاد يک محيط سالم  و شاد و بي‎خطر.    

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحد‎هاي توليدي و صنعتي. 

1-18-تخصصي ذوبکاري

اهداف:بررسي و آشنايي با طريقه تهيه ذوب فلزات.

سر فصل‎ها:

توانائي شارژ کوره‎ها، شناسائي انواع آهن قراضه‎ها و ترکيب شيميايي مهم  آنها، کنترل وزن مواد شامل آهن قراضه شمش و برگشتي و فروآلياژها، کنترل چشمي درجه حرارت ذوب با توجه به رنگ ذوب، اصلاح آناليز پس از اخذ نتيجه کوانتومتر مطابق آناليز خواسته شده، تنظيم درجه حرارت ذوب جهت ريختن مذاب به پاتيل، شناخت کوره‎ها از نظر ذوب، تعريف جوانه‎زا نقش جوانه‎زا در خواص ذوب و روشهاي جوانه‎زني در مراحل مختلف.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان واحدهاي ذوبکاري و ذوبريزي. 

 

1-19-تخصصي ذوبريزي 

 

اهداف: بررسي چگونگي عمل ذوبريزي در خطوط قابلگيري.

سرفصل‎ها:

توانائي شناخت ذوب و محاسبه آناليز آن، آشنائي با تاثير عناصر افزودني به ذوب پايه و اهميت مقدار آنها در کيفيت قطعه، آشنائي با شرايط ذوبريزي به ماشين‎هاي ذوبريزي و نکاتي که بايستي در حين ذوبريزي رعايت گردد،‎ آشنائي با ساختمان ماشين‎هاي ذوبريزي و هلدرها، توانائي تشخيص خوردگي نسوز ماشين ذوبريزي و تعمير آنها، ايجاد ارتباط با سرگروه خطوط قالبگيري در مواقع ضروري از جمله (تعويض ذوب، تغيير برنامه يا اشکال در قالب و ... )، آشنائي با وظايف اپراتوري ماشين ذوبريزي در مواقعي که خطوط به عللي (تعميرات و ...) کار نمي‎کند.                                       

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحدهاي ذوبکاري و ذوبريزي. 

1-20- اصول ريخته گري با روش لاست فوم

اهداف: آشنايي با روش لاست‎فوم براي تهيه قطعات چدني. 

سرفصل ها:

مقدمه‎اي در مورد ريخته‎گري و تاريخچه صنعت ريخته‎گري، محفظه قالب و مواد شکل‎گيري، تعريف ريخته‎گري، محفظه قالب و مواد شکل‎گير، توانائي شناخت انواع ريخته‎گري، توانائي شناخت فوم‎ها، آشنائي با نقش دانه‎بندي فوم در کيفيت مدل فوم و تاثير آن بر قطعه توليدي، توانائي شناخت فرايند لاست‎فوم، آشنائي با روش توليد با لاست‎فوم،آشنائي با نحوه توليد مدل‎هاي فومي در قالبهاي مربوطه، آشنائي با عمليات ايجينق (پيرسازي) جهت تثبيت ابعاد مدل فوم، توانائي شناخت سيستم راهگاهي در روش لاست فوم.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحدهاي توليدي مرتبط با صنعت خودرو و ريخته‎گري. 

 

1-21- اصول ريخته‎گري

 

اهداف: آشنايي با  مفاهيم اوليه در صنعت ريخته‎گري‎،  شناخت انواع روشهاي ريخته‎گري، شناخت پارامترهاي موثر در ريخته‎گري‎، آشنايي با انواع روشهاي توليد ماهيچه، شناخت روش توليد ماهيچه به روش  COLD- BOX

سر فصل‎ها:

آشنائي با تاريخچه صنعت ريخته‎گري و شناسائي توليدات شرکت ريخته‎گري تراکتور‎سازي، شناخت کلياتي در مورد تکنولورژي ريخته‎گري و عوامل مهم و موثر در ريخته‎گري، تعريف ريخته‎گري، محفظه قالب، مدل،  ماهيچه، جعبه ماهيچه، ماهيچه و نقش مدلسازي در ريخته‎گري، آشنائي با اصول طراحي و تکنولورژي شامل تعيين سطح جدايش، لنگه‎هاي مدل ، بار ماشين‎کاري، شيب مجاز، انقباض، تلرانسها و تعداد جعبه ماهيچه‎ها، آشنائي با دانه‎بندي، نقطه زينتر(خمير شدن)، ضريب گوشه‎دار بودن، ديرگدازي، انتقال حرارت، شکل پذيري در ماسه هاي ريخته‎گري، آشنائي با تعريف ماهيچه جعبه ماهيچه و انواع ماهيچه‎ها از نظر تکيه‎گاه جنس سطح جدايش و نوع توليد (دستي و ماشيني) شناخت انواع روشهاي ريخته‎گري0

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحدهاي توليدي مرتبط با صنعت خودرو و ريخته‎گري.

1-22- پنوماتيک 1

اهداف:آشنايي با سيستم پنوماتيک در انواع دستگاهها.

سرفصلها:

آشنائي با خواص گازها و خواص هواي فشرده، آشنائي با قوائد فيزيکي، قانون بويل ماريوت، معادله عمومي گازها، فشار و واحدهاي آن، آشنائي با توليد و آماده سازي هواي فشرده و مخزن هواي فشرده، آشنائي با انواع کمپرسور، ملاک براي انتخاب کمپرسور، تنظيم کمپرسور، آشنائي با توزيع و پخش هواي فشرده، محاسبات مربوط به خطوط لوله و طرق نصب خطوط لوله، آشنائي با ساختمان داخلي و طرز کار عناصر کنترل و کاربرد هر يک از اين عناصر در مدارهاي مختلف، آشنائي با علائم استاندارد پنوماتيک طبق استاندارد ISO، آشنائي با نحوه طراحي مدارهاي پنوماتيکي، نقشه خواني و عيب يابي مدارهاي پنوماتيک. 

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحدهاي توليدي و صنعتي. 

 

1-23- پنوماتيک 2

 

اهداف: آشنايي با مفاهيم پيشرفته پنوماتيک و مهندسي کنترل.

سر فصل ها:

انواع کنترل، تجزيه زنجير کنترل، آشنائي با کنترل تابع زمان، کنترل تابع مسير، کنترل پايدار، کنترل جريان عمليات متوالي و...،آشنائي با انرژي براي قطعات کار کننده،کنترل و مقايسه بين انرژي ها، شناسائي دياگرام  مقدمه‎اي بر پنوماتيک مقدماتي (کاربرد پنوماتيک، علائم استاندارد، عناصر کنترل)، آشنائي با اصول مهندسي کنترل، مرحله کار، مسير، دياگرام زمان، مسير، دياگرام کنترل و دياگرام تابع، روشهاي طرح مدارهاي ترکيبي، شناسائي سيگنالهاي مزاحم  و روشهاي حذف تداخل سيگنال.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحد هاي توليدي و صنعتي.

1-24-   PLC 1 

اهداف: کسب توان برنامه‎ريزي سيستم کنترل لاجيک، شناخت خطاهاي سيستم کنترل لاجيک، کسب توان اصلاح خطاي سيستم.

سر فصل‎ها:

آشنائي با سيستم‎هاي عددي جبربول، آشنائي با ديجيتال مقدماتي، گيت هاي منطقي و طراحي آنها، شناخت سخت افزار و ارتباطات PLC، آشنائي با روشهاي بر نامه‎نويسي PLC، آشنائي و کار با تايمرها‎، شمارنده‎ها‎، مقايسه‎گرها و دستورات محاسبه و انتقال، توانائي ايجاد ويرايش انتقال و اجراي برنامه.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان واحدهاي توليدي و صنعتي. 

1-25-روغن کاري

 

اهداف: آشنايي با روغنکاري در خطوط قالبگيري و ساير دستگاهها.

سرفصلها:

 ارتقاي دانش فني در زمينه روغنها، کاربرد آنها، تشخيص کنترل روغنها در ضمن کار و تفسير تغييرات خواص روغنها، انجام روشهاي روغنکاري و انتخاب روغن در شرايط مختلف. 

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحد‎هاي توليدي و صنعتي. 

 

1-26- تخصصي ذوب و متالورژي

 

اهداف: آشنايي با تهيه  ذوب و متالورژي فلزات.   

سر فصل‎ها:

مقدمه‎اي در مورد زمينه‎هاي فعاليت مهندسي متالورژي، تجزيه و تحليل دياگرامهاي آهن و کربن، آشنائي با منحني‎هاي سرد شدن مذاب و آناليز حرارتي، آشنائي با نقش مواد جوانه‎زا و متالورژي چدنها و قطعات چدني، آشنائي با انواع کوره‎هاي مذاب چدنها و کوره‎هاي ذوبريزي، آشنائي با نسوزهاي مصرفي در کارگاه ذوب و علل انتخاب مواد فوق و طرز کوبش آنها در کوره‎ها و هلدر‎ها و ماشين‎هاي ذوبريزي، شرحي در مورد آلياژسازي در چدنهاي خاکستري و خواص هر يک از آنها(فرسايش، مقاوم در مقابل حرارت و ...)

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحد‎هاي توليدي ذوب و ذوبريزي. 

1-27- تخصصي مدارماسه

 

اهداف: آشنايي با سيستم مدارماسه در صنعت ريخته‎گري. 

سرفصلها:

توانايي شناخت مواد قالبگيري، آشنايي با انواع ماسه‎ها، آشنايي با دانه‎بندي ماسه‎ها و طرز محاسبه دانه‎بندي و نقش آن بر کيفيت ماسه، آشنايي با ترکيب شيميايي ماسه و نقش ناخالصي‎ها بر کيفيت ماسه، آشنايي با انواع چسبهاي قالبگيري و ماهيچه‎گيري، آشنايي با چسبهاي مورد مصرف در قالبگيري و ماهيچه‎سازي، آشنايي با دانه‎بندي پودر‎ زغال و نقش آن در کيفيت ماسه، آشنايي با ميزان رطوبت اضافه شده به ماسه و نقش مواد معدني  موجود در آب بر کيفيت ماسه، شرح ترکيب شيميايي بنتونيت و ميزان درصد هريک از ترکيبات، آشنايي با انواع مخلوط‎کن، آشنايي با ساختمان مخلوط‎کن‎ها، آشنايي با فرايند کلي تهيه ماسه در مدارماسه ، آشنايي با  نحوه آماده سازي ماسه ماهيچه و نحوه ارسال به ‎ماهيچه سازي، آشنايي با توانايي اصول تهيه ماسه قالبگيري.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها، و کارکنان  واحدهاي توليدي مرتبط با صنعت خودرو .

1-28- رانندگي ليفت تراک

 

اهداف: آشنايي با ليفت‎تراک و طرز رانندگي آن بصورت بي‎خطر و نگهداري صحيح آن.

سرفصل‎ها:

آشنايي با ليفت‎تراک و طرز رانندگي آن، آشنايي با سرويس و نگهداري صحيح ليفت‎تراک،  آشنايي با علائم وگيج‎ها، آشنايي با سيستم هيدروليک ليفت‎تراک بصورت کلي، آشنايي با مقررات و ميزان سرعت در مواقع مختلف‎، آشنايي با طرز کار سيستم هاي مختلف ليفت‎تراک و آشنايي با خطرات احتمالي‎.

مخاطبين: کارکنان  واحد‎هاي توليدي مرتبط با صنعت حمل و نقل در کارخانه‎ها.

 

1-29- انبار داري 

 

اهداف: آشنايي با طرز انبارداري و سيستم کارتکس و طريقه‎ دسترسي آسان به کالاهاي آن.

سرفصل ها: 

نحوه چيدمان، نحوه دريافت و تحويل کالا، نحوه ورود و خروج کالا، نوع نگهداري صحيح کالا، نحوه بسته بندي صحيح کالا، نحوه شمارش و موجودي انبار.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحد‎هاي توليدي مرتبط با صنعت .

 

 

1-30- نقشه کشي ونقشه خواني برق

 

اهداف: توانايي خواندن و ترسيم نقشه‎هاي برق.

سرفصل ها: 

شناخت تجهيزات الکترونيک و توانايي  کاربرد آنها، آشنايي با اصول ترسيم  نقشه‎هاي برق، آشنايي با انواع قطعات استاندارد، دسترسي به اطلاعات آرشيو دفتر فني، نحوه استفاده از مدارک موجود در‎آرشيو دفتر فني.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها، وکارکنان  واحد هاي توليدي و صنعتي. 

 

1-31- برق صنعتي

 

اهداف: آشنايي با برق صنعتي تک فاز و سه فاز.

سرفصل:

مقدمه و تاريخچه برق، مفاهيم اوليه برق شامل تعريف ولتاژ و جريان، توانايي شناخت مواد از لحاظ هدايت الکتريکي، آشنايي با رساناها، آشنايي با نيمه هادي‎ها، آشنايي با عايق‎ها، توانايي شناخت المانهاي پايه‎، آشنايي با دستگاهاي اندازه‎گيري الکتريکي، ‎توانايي شناخت انواع ماشينهاي الکتريکي، آشنايي با دسته بندي ماشينهاي الکتريکي شامل موتورها و ژنراتورها، توانايي شناخت مدارات قدرت و فرمان، آشنايي با المانهاي تابلو کنترل و قدرت و علامات مداري و سمبلهاي آنها درنقشه هاي الکتريکي.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحد‎هاي توليدي و صنعتي. 

1-32-برق ساختمان

 

اهداف: آشنايي و توانايي سيم‎کشي ساختمان.

سرفصلها: 

مقررات مربوط به حفاظت  فني و ايمني در حين کار، آشنايي با قوانين اساسي برق،  آشنايي با علائم اختصاري و سمبلهاي الکتريکي،شناسايي و آشنايي با علائم اختصاري دستگاههاي اندازه‎گيري تک فاز.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحدهاي توليدي. 

1-33-متالوگرافي

 

اهداف: بررسي و آشنايي با زمينه‎هاي فلزات.

سرفصلها:

 شناخت انواع فولادها، انواع چدنها، آشنايي انواع فلزات. 

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحدهاي توليدي مرتبط با صنعت خودرو. 

 

1-34-مکانيک عمومي

 

اهداف: آشنايي کلي و عمومي با  قوانين مکانيک.

سر فصل‎ها:

مقدمه‎اي بر مکانيک عمومي، توانايي شناخت و کاربرد چرخ دنده‎ها، آشنائي با انواع چرخ دنده‎ها، آشنائي با انواع چرخ دنده‎هاي ساده و کاربرد آن‎ها، آشنائي با انواع چرخ دنده‎هاي حلزوني و کاربرد آنها، تعريف گشتاور، نيرو، قدرت و رابطه آنها با شناسائي اصول سرويس و نگهداري گيربکس‎ها، آشنائي با انواع چرخ زنجيرها و زنجيرها.    

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان واحد‎هاي توليدي و صنعتي.

1-35- SOLIDWORKS 

 

اهداف: توانايي کار با نرم افزار  SOLIDWORKS

سرفصلها:

توانايي طراحي دو بعدي قطعات سه بعدي، توانايي ايجاد جداول طراحي براي مدلهاي سه بعدي، مونتاژسه بعدي قطعات، توانايي بررسي صحت انطباق آنها، عيب قطعات ناشي از ماهيچه‎،  شناسايي انواع عيوب ماهيچه ، شناسايي عيوب قطعات ناشي از ماهيچه‎،  راه‎حلهاي حذف عيوب ماهيچه.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها، وکارکنان  واحد‎هاي طراحي قطعات .

 

1-36- جوشکاري برق

 

اهداف: توانايي جوشکاري صحيح. 

سرفصلها:

 آشنايي با انواع روشهاي جوشکاري‎، الکترودي و گازي، شناخت انواع الکترودها و نحوه بکارگيري آنها، شناخت انواع آلياژها و جوشکاري آلياژهاي مختلف. 

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان واحد‎هاي توليدي و صنعتي.

1-37-تخصصي خطوط قالبگيري A,B,C

 

اهداف: آشنايي با فرآيند خطوط  قالبگيري. 

سر فصل ها:

مقدمه‎اي بر ريخته‎گري و تاريخچه ريخته‎گري، توانائي شناخت ماسه قالبگيري، آشنائي با مشخصات ماسه قالبگيري و عناصر تشکيل‎دهنده آنها و نقش هريک از آنها بر کيفيت ماسه شامل بنتونيت، رطوبت، پودر زغال و...، آشنائي با اصول عمده‎اي که در کيفيت ماسه تاثير دارد، مانند پخش يکنواخت ماسه، چسب، رطوبت و غيره، جلوگيري از کلوخه شدن  و مخلوط شدن مواد خارجي  و نقش درجه حرارت ماسه، آشنائي با عوامل تاثير‎گذار بر کيفيت قطعه توليدي در ماسه قالبگيري شامل قابليت عبور گاز، تراکم استحکام کششي،  برشي، فشاري و...، آشنائي با عيوبي که بر اثر عدم دقت در تهيه ماسه بوجود مي‎آيند شامل طبله ماسه،  ماسه‎ريزي،  ماسه کني،  ماسه شوئي و...، آشنائي با مشخصات ماسه برگشتي و نقش آن بر کيفيت ماسه تهيه شده و نهايتاً بر کيفيت قطعه توليدي، توانائي شناخت انواع روشهاي قالبگيري موقت.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحد‎هاي توليدي مرتبط با صنعت خودرو 

 

1-38-نقشه‎کشي و نقشه‎خواني

 

اهداف: ايجاد مهارت لازم براي ترسيم نقشه‎کشي و نقشه‎خواني قطعات صنعتي.

سرفصل‎ها: 

ترسيمات اوليه، آشنايي با مفاهيم و استانداردهاي، 3نما،  نماهاي برشي، پرس‎پکتيو، نماي سه‎بعدي، تلرانسهاي هندسي، علائم ماشين‎کاري، علائم نقشه‎هاي صنعتي.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحد هاي توليدي و صنعتي. 

1-39-شناخت مواد مدلسازي

 

اهداف: آشنايي با انواع مواد مدلسازي.

سرفصل ها: 

بررسي مواد مدلسازي مانند آرالديت، فلزي و چوبي و طرز تهيه آنها.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحد‎هاي توليدي مدل و جعبه ماهيچه .

1-40-آ زمايشات ماسه

 

اهداف: آشنايي با توليد ماسه با کيفيت مطلوب.

سرفصلها:

درصد چسب فعال، استحکام کششي، ضريب گوشه‎دار بودن، عددريزي ماسهFSA ،  رطوبت ماسه و انواع دانه‎بندي رزين ماهيچه‎سازي، گاز متصاعده از ماهيچه، آزمايشات بنتونيت.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحد هاي توليدي قطعات ريخته.

 

1-41- ادي کارنت

 

اهداف: آشنايي با دستگاه ادي‎کارنت و طرز عمل آن.

سرفصلها:  

توانايي تفکيک سختي و نرمي، توانايي تفکيک  قطعات معيوب، توانايي تفکيک قطعاتي که از لحاط جنس با هم متفاوت هستند.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحدهاي کنترل کيفي مرتبط با قطعات خودرو. 

 

1-42-کوانتومتري

 

اهداف: آشنايي با طريفه آناليز بوسيله دستگاه کوانتومتر.

سرفصلها:

آشنايي با مفهوم نور و طيف نوري، ساختمان کوانتومتري، اسپکتومتر، سورس قسمت الکترونيک، کامپيوتر،  نحوه نمونه برداري و آماده‎سازي نمونه، دستگاه کوره‎ گريز

 از مرکز، طرز کار کوانتومتر، ايجاد اشعه ماوراء بنفش تا خروج نتيجه از چاپگر، مختصري آشنايي با برنامه آناليز (نرم افزار آناليز).

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحد‎هاي توليدي مرتبط با صنعت خودرو. 

 

1-43- تهويه صنعتي

اهداف: آشنايي با تهويه صنعتي دركارخانجات و صنعت

سرفصلها:

1- چرا به تكنولوژي هوا توجه ميشود؟

2- سيستمهاي تكنولوژي هوا

3- تكنولوژي هواي فرآيند.

4- تاريخچه و آخرين پيشرفت

5- اصول هوا و مواد آلاينده.

6- تعاريف اصلي

7- سيستم هاي تكنولوژي هواي  فرآيند.

8- جريان و حركت سيال

9- شكل هاي مختلف انتقال گرما

10- سيستم هاي سرد كن آب

11- عمليات بر روي آب.

 

2-دوره هاي كامپيوتر:

1-2-ICDL(1)

اهداف: آشنايي با روش سازماندهي و نگهداري اطلاعات، بكارگيري مناسب سخت افزار و نرم افزار، افزايش كارآيي كامپيوتر،         برنامه هاي كاربردي و مستند سازي، ارتقاء توانايي لازم در زمينه مفاهيم، توانايي كار  درمحيط WORD ،Windows ، Internet  .

مفاهيم پايه‎ايي كامپيوتر، آموزش Word ، شامل نوار ابزار فونت ها صفحه بندي پاراگراف، تراز بندي و ...

 Windows: كنترل پنل،كپي كردن،انتقال مطالب،ايجاد فولدر، درايوها، اشتراك گذاري، نصب ويندوز و...

Internet  : شامل ايميل ، شبكه ها، مفاهيم اوليه جستجوها و...

3- دوره هاي اداري و مالي و مديريتي شامل: 

 

3-1- سيستم مديريت (آلاينده هاي  زيست محيطي، ISO  14000 )

اهداف: آمادگي براي اجراي عملي  سيستم مديريت زيست محيطي0

سرفصلها:

آشنايي با استاندارد سيستم مديريت زيست محيطي 1400Iso ، شناخت عناصر و استاندارهاي زيست محيطي، آشنايي با اصطلاحات و تعاريف و مفاهيم  محيط زيست، آشنايي با مزاياي استقرار سيستم، كسب توان اجراي سيستم مديريت 14000 ISO 0

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحدهاي توليدي مرتبط با صنعت .

 

3-2- سرپرستي 1

 

اهداف: تربيت سرپرست براي کارگاهها‎ي توليدي.

سرفصلها:

وظايف و مسئوليت‎هاي سرپرستي، توانايي ايجاد روابط خوب با ديگران، شناخت انتظارات و انگيزه‎هاي پرسنل تحت سرپرستي، افزايش توانايي، رفع تنش و بحران در واحد مربوطه.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحدهاي توليدي مرتبط با صنعت .

3-3- سرپرستي2

 

اهداف: بالا بردن سطح آگاهي و دانش سرپرستان و مديران عملياتي. 

سرفصلها: 

نظريه مديريت، تفکر سيستمي، کارگروهي، کاربرد روانشناسي در مديريت و سرپرستي، ارزيابي و مديريت عملکرد، توانمندسازي کارکنان، آموزش ارزش،  مديريت جلسات0

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحدهاي توليدي مرتبط با صنعت. 

 

3-4-کنترل پروژه 

 

اهداف: آشنايي پرسنل با مديريت کنترل پروژه و نرم افزار MSP.

سرفصلها:

مراحل انجام يک پروژه از آغاز تا پايان، معرفي روشهاي برنامه‎ريزي شبکه ، موازنه زمان- هزينه، انواع فعاليت‎هاي يک پروژه  تخصيص و تسطيح منابع، روشهاي تنظيم تهيه اطلاعت جهت تنظيم  شبکه،  عمليات زمان در شبکه‎ها،  به هنگام کردن شبکه‎ها.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها، وکارکنان  واحدهاي توليدي و صنعتي. 

 

3-5-مميزي داخلي نظام مديريت کيفيت يکپارچه (IMS   )

 

اهداف: ارائه  مفهومي از اصول و منافع مديريت کيفيت،  زيست محيطي،  ايمني، تسهيل شناسايي فرآيند کيفيت،  اطمينان از اجراي صحيح روشهاي مميزي داخلي توافق شده، آشنا کردن شرکت کنندگان با مهارت‎هاي مورد نياز جهت برنامه ريزي و انجام مميزي داخليIMS، آموزش مميزي با ايجاد ارزش افزوده که موجب ارتقا سازمان باشد.

سرفصل ها:

شرح و توضيح  تمام بند‎ها و انحرافات هر سه سيستم ISO9001 -ISO14001-OHSAS18001  انواع مميزي از نظر موضوع، صلاحيت مميز، ابزارهاي مميزي، انواع مميزي از نظر ماهيت، برنامه مميزي، عدم انطباق، راهنماي مميزيIMS، توانائي تدوين اهداف مميزي،  توانائي ايجاد يک مميزي داخلي و برنامه‎ريزي جهت اجراي آن، توانايي اجراي مراحل و فعاليت‎هاي مميزي، توانائي تنظيم پرسشنامه مميزي براساس قرائن موجود، توانائي تنظيم و پيگيري، توانائي رفع عدم تطابقات مميزي و افزايش اثربخشي سيستم، توانائي برنامه‎ريزي، اجرا و کنترل مميزي در سازمان.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحد‎هاي توليدي و صنعتي.

 

3-6-کنترل کيفيت  آماري (SPC)

 

اهداف: توانايي بکارگيري نمودار پاراتو، شناسايي سيستماتيک عامل بوجود آورنده عيوب RX ، MRتوانايي تنظيم نمودار و تفسير آن، CPK، CP  تفسير و استخراج انواع نمودارهاي کنترلي وصفي وکمي.

سرفصلها:

تعاريف، مسير تحول کنترل کيفيت، سطوح کنترل کيفيت، هزينه‎هاي کنترل کيفيت، اهداف کنترل کيفيت، ابزارهاي SPC جدول طبقه‎بندي، نمودار هيستوگرام، نمودار پاراتو،  نمودار علت معلول،  برگه کنترل، پراکندگي، روشهاي نمونه گيري، کنترل آماري فرآيند، نمودارهاي مربوط به صفت‎هاي کميتي، نمودار مربوط به صفتهاي کيفيتي، کارايي فرآيند و تفسير آن. مقدمه‎اي بر کيفيت آماري، تعاريف کيفيت کنترل، کنترل کيفيت آماري و...، آشنائي با جمع آوري اطلاعات، توانائي تنظيم و بکار‎گيري طبقه بندي اطلاعات، توانائي تجزيه و تحليل نمودار علت و معلول، آشنائي با روش نمونه‎گيري و انواع آنها،آشنائي با تنظيم  و تفسير نمودار، توانائي استخراج  CP و قابليت تفسير فرآيند توليد، آشنائي و بکارگيري نمودار X ، توانائي و تنظيم و تفسير نمودارهيستوگرام. 

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحد‎هاي توليدي و صنعتي.

 

3-7- سيستم مديريت كيفيت: ISO/TS  169449

اهداف: آشنايي با اصول مديريت و كيفيت و توانايي براي اجراي عملي استاندارد مديريت كيفيت  ISO/TS  169449

سرفصل ها: آشنايي  با 8 اصل مديريت كيفيت، تاريخجه مديريت كيفيت و  كنترل كيفيت ، تاريخچه استاندارهاي ISO 9000   و  استاندارهاي مديريت كيفيت  صنعت خودروسازي جهان،عناصر استاندارد Iso 9000  وIso/Ts 16949 ، توانايي اجراي عملي اين استاندارد ها درشركت هاي مربوطه0

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحد‎هاي توليدي و صنعتي.

 

3-8- سيستم مديريت ايمني و بهداشت حرفه ايي OHSAS-18000))

اهداف: آشنايي با مفاهيم و اصطلاحات ايمني و بهداشت محيط كار و توانايي اجراي سيستم مديريت ايمني و بهداشت حرفه ايي0

سرفصل ها: آشنايي با استاندارد ايمني و بهداشت حرفه ايي،شناخت عناصراستاندارد مذكور، آشنايي با مزاياي استقرار سيستم مورد نظر،كسب توانايي اجراي عملي عناصر استاندارد، كسب توانايي آمادگي براي مميزي سيستم0

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحد‎هاي توليدي مرتبط با صنعت خودرو.

4- دوره هاي عمومي

 

4-1-مکالمه زبان انگليسي

 

اهداف: افزايش  قدرت تکلم زبان انگليسي ،درموقعيت هاي مختلف، درک متون،افزايش قدرت شنيداري، استفاده از متون علمي وکاري زبان انگليسي.

سرفصلها: 

مطابق سرفصلهاي کتابهاي New Interchange

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها، وکارکنان  واحد هاي توليدي مرتبط با صنعت.

4-2-حفاظت فني و ايمني

اهداف: آشنايي با مسائل زيست محيطي و خطرات محيط کار.

سرفصلها:

آشنايي با وسايل ايمني و استحفاظي، آشنايي با استانداردهاي زيست محيطي ، شناخت اهداف و عناصر استاندارهاي زيست محيطي، آشنايي با مزاياي استقرار سيستم، کسب توان مميزي.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحد هاي توليدي و صنعتي. 

4-3-آتش نشاني

 

اهداف: آشنايي با خطرات حريق و طريقه مقابله با آنها.

سرفصلها:

آشنايي با انواع خاموش کننده‎ها، انواع علائم آتش نشاني، نکات ايمني و حفاظت در زمان وقوع آتش‎سوزي نحوه مقابله با آن.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحد‎هاي توليدي  و صنعتي .

 

4-4-  5S(ساماندهي محيط كار)

 

اهداف: آشنايي با نظافت، طبقه بندي، حذف وسايل اضافي و ... براي نظم و ساماندهي عمومي گارگاهها.

سرفصلها:

شکستن مقاومتهاي شکل يافته در خصوص 5S

ايجاد محيطي آراسته به‎همراه بهداشت فيزيکي و بهداشت رواني، افزايش ضريب ايمني  ازطريق برخي تکنيکها و استاندارها، حذف موداي زمان و دوباره‎کاري و ايجاد تفکر به اقدامات پيشگيرانه نه اصلاحي هزينه بر.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحد‎هاي توليدي  و صنعتي .

4-5-گزارش نويسي

 

اهداف: آشنايي با نحوه گزارش‎نويسي و توانمند‎سازي پرسنل ستادي. 

سرفصلها:

توانايي استفاده از زمان، توانايي استفاده از گزارش و اشکال مختلف آن، توانايي بررسي ارکان گزارش و کارايي هرکدام ، توانايي تنظيم مراحل گزارش نويسي، توانايي طراحي گزارش و برنامه‎ريزي براي تهيه و تدوين آن، توانايي ارائه گزارش ( با درنظر گرفتن گيرنده گزارش، کفايت مطالب، توانايي استفاده از ويژگيهاي يک گزارش خوب و کارآمد.

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها وکارکنان  واحد هاي ستادي و پشتيباني توليد. 

4-6-اصول دفترداري و بايگاني

 

اهداف: آشنايي با نحوه کار دبيرخانه‎ها و نحوه بايگاني اسناد مثبته.

سر فصل‎ها:

توانائي کنترل مراحل مختلف نامه‎هاي اداري وارده و صادره، امور بايگاني و تايپ، شناسايي اصول کنترل نامه‎ها و امور بايگاني، کنترل نامه ها از نظر شماره و تاريخ، شناسائي اصول کنترل نامه‎هاي اداري صادره به خارج از  واحد متبوعه.

مخاطبين: پرسنل ستادي کارخانه ها و ساير ادارات. 

 

4-7-رفتار سازماني

 

اهداف: توانمندسازي پرسنل  براي ايجاد يک محيط آرام  و خوب.

سرفصلها:

مقدمه‎اي بر علوم رفتاري، تعريف و مباني علوم رفتاري، رابطه علوم رفتاري با ساير رشته‎هاي  علوم انساني و اجتماعي، اهداف رفتار سازماني، فرد و سازمان در کار، تعامل ميان فرد و سازمان، شناخت رفتار انسان، تعريف رفتار، چگونگي شکل‎گيري رفتار، گروه رسمي و غير رسمي، تضاد درون فردي، تضاد متقابل شخصي، تضاد سازماني، رهبري در سازمان، تعريف رهبري، خطاهاي ادارکي، شخصيت، ابعاد شخصيت. 

مخاطبين: کارشناسان، تکنسينها و کارکنان  واحدهاي توليدي مرتبط با صنعت خودرو .

4-8-روابط عمومي

 

اهداف: براي توانمندسازي  و  آشنايي پرسنلي که هم با بيرون و هم با درون سازمان ارتباط دارند.

سرفصل ها: 

شناخت سازماني، ساختارسازماني، آشنايي با عملکرد قسمتها، روانشناسي شخصيت،  طريقه برخورد با پرسنل برون سازماني و  درون سازماني، طريقه کنترل خشم.

مخاطبين: کارشناسان روابط عمومي و کساني که با مسايل  برون سازماني سروکار دارند

دسته بندی خدمات: qr code


استانداردها و گواهینامه‌ها

There are currently 0 users online.

 

اشتراک خبرنامه

شبکه‌های اجتماعی